Staff New

STAFF DETAILS FOR 2017
S.No. Teacher Name Father/ Spouse Name DOB Qualification Exp. Class Ass. App.Date Conf. Date Trained/ Untrained
DESIGNATION NTTs
1 Prachi Kushwaha Deepak Singh 07/06/92 B.A/NTT 5 Nursery 01/05/16 01/04/18 Trained
2 Deepika Bhargava Ashish 11/29/68 B.Com/NTT 10 UKG 07/01/16 06/30/18 Trained
3 Kshamta Sharma Jugal 08/02/65 Montessory 12 Nursery 07/04/16 07/03/18 Trained
4 Julie Joshi Giriraj 10/20/96 B.Com 2 UKG 07/18/16 07/17/18 Trained
5 Mitali  gour Surendra 06/23/85 B.A./MSW 3 LKG 04/03/17 04/02/19 Trained
6 Shivani Pawar Rajveer Singh 08/12/82 M.A./NTT 2 LKG 04/10/17 04/09/19 Trained
DESIGNATION PRTs
1 Kiran Dewada Virendra Singh 10/16/76 M.A./B.Ed. 11 II 07/10/15 07/09/17 Trained
2 Sachika Upadhayay Shekar 03/14/90 M.Com/B.Ed 3 I, III 05/28/15 05/27/17 Trained
3 Amita Mehra Prakash 04/03/1987 B.Com/MBA 7 III, IV, V 07/20/14 07/19/16 Trained
4 Bharti Nimonkar Himanshu 09/12/79 M.A. 4 III, IV, V 06/19/15 06/18/17 Trained
5 Sanjay Sharma Sonali 04/01/87 B.Sc./B.Ed 14 VI, VII 06/24/13 06/23/15 Trained
6 Jitendra Sharma RamLakhan 11/28/90 M.A./B.Ed. 2 VI, VII, VIII 10/01/15 10/30/17 Trained
7 Bharti Shivaliya Santosh 07/24/80 M.Phil/B.Ed 7 VI, VII 06/07/13 06/06/15 Trained
8 Bhawana Panchal Dinesh 08/21/89 M.Sc. 5 III, IV, V 05/20/15 05/19/17 Trained
9 Divya Ghariya Rajesh 08/10/72 M.A./B.Ed. 9   06/11/13 06/10/15 Trained
DESIGNATION TGTs
1 Jyoti Namdev Mulchand 01/17/91 M.Sc./B.Ed 3 VI, VII, VIII 06/24/15 06/23/17 Trained
2 Neeta Beware Suryakant 06/22/72 M.H.Sc/B.Ed 15 VII, VIII, IX 07/23/15 07/22/17 Trained
3 Yogita Sharma Brajmohan 01/30/92 M.Sc./PGDCA 4 VI, VII, VIII 06/06/16 06/05/18 Trained
4 Nidhi kankane Abhishaekh 03/09/83 M.Phil/B.ed 6 IX, X, XI, XII 06/02/14 01/062016 Trained
5 Madhu Lalawat Mukesh 01/24/81 M.A./B.Ed. 16 IX, X, XI, XII 06/19/15 06/18/17 Trained
6 Sapna Khandegar Hukumchand 11/21/88 M.Sc./B.Ed 4 IX, X, XI, XII 06/15/16 06/14/18 Trained
DESIGNATION PGTs
1 Manish Badkas Meghana 03/27/69 B.Sc. 3 X,XI,XII 06/15/15 06/14/17 Trained
2 Vaibhav Yavlekar Subhash 09/14/85 M.Sc.(Chem.) 6 IX, X, XI, XII 08/21/15 08/20/17 Trained
3 Ravi Malviya Jagdish 10/16/93 B.E. 3 IX, X, XI, XII 06/06/16 06/05/18  
4 Sonali Sharma Sanjay 08/08/87 M.Sc.(Chem.) 7 IX, X, XI, XII 06/25/13 06/24/15 Trained
5 Kamal Jain Mahesh 09/21/87 M.Sc./M.Phil. 9 IX, X, XI, XII 06/26/15 06/25/17 Trained
6 Ankit Rana Jasbir Singh 11/09/92 B.E. 3 IX, X, XI, XII 06/23/15 06/22/17  
7 Lekhraj Sharma Manohar 09/05/85 M.A./M.Phil. 7 IX, X, XI, XII 08/18/16 08/17/18 Trained
8 Pallavi Shukla Chetan 06/19/72 M.Com/B.Ed 13 IX, X, XI, XII 06/02/14 06/01/16 Trained
9 Sandeep Rathore Pooja 08/28/88 B.E. 4 IX, X, XI, XII 05/20/15 05/19/17 Trained
10 Rajendra badodiya Manoharlal 08/18/84 MBA 3 IX, X, XI, XII 04/10/17 04/09/19 Trained
DESIGNATION Librarian
1 Dharmendra Pateriya Richa 05/15/84 MBA 4 Librarian 07/15/14 07/14/16 Trained
DESIGNATION P.Ed./PTI
1 Sagar Yadav Mahesh 08/01/89 B.Com/B.P.Ed 4 All 07/01/15 07/30/17 Trained
2 Manohar soliya Harinarayan 03/15/93 B.A./MSW 3 All 09/01/14 09/30/16 Trained
DESIGNATION VICE PRINCIPAL/SUPERVISOR/HEAD MISTRESS
1 Shanu (Mittal) Dhekane Girish 08/15/79 M.Com/M.Ed 7 XII 07/01/14 07/30/16 Trained
Note:-  School is having one section in each class except std. IV which is having two (02) sections  for the session 2017-18.